Asi osmdesát procent žen nosí špatnou velikost podprsenky. Většinou se snaží nasoukat se do menších košíčků a volí větší obvod. Poradíme krok za krokem, jak správně vybrat podpěru, která vám zařídí nejen krásný dekolt, ale také vás zbaví bolesti zad.
Nejrozšířenější a nejprodávanější velikosti v ČR jsou 70-75 B a C. "Prsa této velikosti však odpovídají spíš svalnatějšímu muži," tvrdí majitelka butiku se spodním prádlem Dana Jirásková. "Ženy se větších velikostí bojí. Když od nás odcházejí, většinou zvolí menší obvod a zároveň větší košíčky," dodává Jirásková.
Následující kroky vám pomohou najít tu správnou velikost podprsenky:
Obvod by neměl být příliš volný. Spousta žen si myslí, že velikost obvodu musí odpovídat přesnému číslu, které si naměří pod prsy. Při výběru prádla je však nutné počítat s elasticitou materiálu a postupným povolením. Měly by si tedy zvolit obvod podprsenky menší klidně o 5-10 cm, než si naměří. Pokud například máte pod prsy 75 cm, pak nemáte mít podprsenku s obvodem 75, ale 70, nebo klidně 65.
Ve správné podprsence vypadáte štíhleji, rovněji a prsa vypadají pevněji. |
Zadní část podprsenky by se vám neměla sunout nahoru. Linie zadní části se zapínáním musí tvořit pravý úhel s lokty a být uprostřed zad, ne níž ani výš.
"Vídám dokonce ženy, které mají zapínání až skoro za krkem," upozorňuje Dana Jirásková. Důvodem je právě zvolený větší obvod. Zrovna obvod má poskytovat tu největší část opory, kterou má podprsenka mít.
Zadní část podprsenky by neměla "utíkat" nahoru.
Pokud chytíte zapínání podprsenky a natáhnete směrem od páteře, měl by vzniknout prostor na max. dva prsty. Pokud ji natáhnete více, pak je obvod příliš velký. Správně byste při zkoušení měly podprsenku zapnout na nejvzdálenější háček (nejvolnější možná varianta) a cítit, že prádlo pevně sedí. Pokud zapnete novou podprsenku na háček nejtěsnější, pak sice v tu chvíli prádlo sice sedí, ale postupem času nošením a praním povolí a vy už nebudete mít kam dál zapínat.
Kam až by měl jít zadní díl natáhnout. Vlevo - špatně, vpravo - správně.
Podprsenka by měla stále sedět na svém místě, i když zvednete ruce, předkloníte, či budete dělat další pohyby. "Podprsenku máme na sobě celý den, a tu správnou by žena neměla ani při práci a pohybu vůbec cítit," upozorňuje Dana Jirásková.
Novou podprsenku zkoušejte v nejrůznějších polohách, nezapomeňte ani v sedě. Když se vám s novou podprsenkou špatně dýchá, můžete mít příliš těsný obvod. Hodně žen je ale zvyklých na volné obvody, a tak jim ten správný může připadat těsný.
Špatná podprsenka neposkytuje správnou oporu vašemu poprsí, a tak veškerá jeho váha pak visí na ramínkách. Ta se pak velmi ráda zařezávají do kůže. "Ve své praxi jsem viděla dokonce i ženy, které měly od ramínek v kůži na ramenou stálé rýhy," říká fyzioterapeutka Barbora Červená.
U správné podprsenky mají mít ramínka jen doplňující funkci, ale neměla by být tím hlavním, co vaše poprsí drží. "Ani majitelkám menších prsou Velmi tenká ramínka nedoporučuji, protože čím tenčí, tím víc mají tendenci se zařezávat," dodává Jirásková.
Takto ne! Ramínka nejsou od toho, aby držela celou váhu poprsí a zařezávala se.
Ženy, které chtějí docílit push-up efektu, často volí menší košíčky v naději, že jejich natěsnaná prsa v nich budou vypadat sexy. Bohužel menší košíčky vám sice vytvoří sexy žlábek, ale zároveň tím vytvoříte tzv. efekt dvojitých prsou. Ta vaše totiž budou přes horní lem košíčků přetékat. Dobře pozorovat to lze pod hladkým tričkem, pod kterým se to pak nehezky rýsuje. Nebojte se, že se vaše prsa ve větších košíčcích "utopí".
Vlevo: očividně malý košíček, který vytváří efekt "dvojitých" prsou. Vpravo: správná velikost košíčků, přechod je neznatelný.
Pokud se košíček krabatí, vrásní či jinak deformuje i poté, co v něm prsa upravíte, pak máte špatnou (velkou) velikost. Pokud ale pozorujete deformaci pouze na jeho špičce, pak byste měly zvolit naopak košíček větší, aby ho prsa správně vyplnila.
Pokud můžete pod kostici mezi prsy pohodlně vsunout dva až tři prsty, pak máte malý košíček. Větší prsa v malém košíčku totiž podprsenku tlačí směrem od těla, a ta proto pak odstává. Zároveň také tato metoda dvou až tří prstů odhaluje problémy s velikostí obvodu.
Kostice by měla přesně kopírovat měkkou tkáň prsu po celé délce. Správně končí až u podpažní jamky. Pokud tomu tak není, pak může způsobovat otlaky a nepříjemné pocity při nošení. "Když si podprsenku sundáte a vidíte začervenalá místa v měkké tkáni prsa, je to špatně a s velkou pravděpodobností máte malý košíček," vysvětluje Dana Jirásková.
Kostice by měla přesně kopírovat měkké tkáně a nikam se nezařezávat.
Když zvednete ruce, podprsenka by se neměla ani pohnout. Stane-li se, že se kostice nebo zadní díl posunou směrem vzhůru, máte příliš velký obvod nebo malý košíček.
Špatně: zvednete-li ruce, prádlo se posune nahoru a odhalí spodní část poprsí.
Nakonec se prohlédněte zboku. Zkontrolujte, jestli vaše prsa nesahají níž, než je spodní obvod podprsenky. Pak by to znamenalo, že podprsenka vám neposkytuje dostatečnou oporu. Řešením je menší obvod, který ji zaručí, větší košíček a také úprava ramínek.
Každá podprsenka se nošením a praním opotřebovává, látka ztrácí pružnost a pevnost. Proto dbejte na to, abyste je pravidelně třídila a obměňovala.
Zdravotní problémyDlouhodobé nošení špatné podprsenky způsobuje spoustu zdravotních problémů, o kterých ani netušíme, že je způsobuje právě špatné prádlo. Fyzioterapeutka Barbora Červená uvádí nejčastější:
|